Odsłonięcie ławeczki poety Wincentego Różańskiego

Wybitny poeta Wincenty Różański ma swoją ławeczkę w parku Górczyńskim w Poznaniu.

Dzisiaj  7 października nastąpiło oficjalne odsłonięcie ławeczki w obecności wielu wspaniałych gości.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości prezentując krótki montaż poetycko – muzyczny.

Pomysłodawcami wykonania pomnika była Rada Osiedla Górczyn.

Pomnik genialnego poety Wincentego Różańskiego, znanego jako „Witek” powstał dzięki poznańskiej pracowni Romana Kosmali .

Dorobek literacki W. Różańskiego stanowi 19 opublikowanych tomików. Jest autorem utworów lirycznych tłumaczonych na wiele języków: hiszpański, bułgarski, niemiecki, grecki, francuski i angielski.

Warto przypomnieć, że Wincenty Różański mieszkał przy ul. Ostrobramskiej 25. Był też przyjacielem Edwarda Stachury, który uczynił go również jednym z bohaterów powieści „Cała jaskrawość”.

Wincenty Różański zmarł w 2009 roku, pochowany jest na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.

Więcej zdjęć na szkolnym FB, link przekierowujący:

Fragment  wiersza poety z tomiku Oddech i gest, 1990:

„nie byłem tam gdzie nas nie ma

nie byłem dobrym żołnierzem

poetą trochę

wybaczcie mi ludzie

na wysokościach bóg i pegaz

wybaczcie dziewczyny że tak mało kocham

mnie już nic nie potrzeba

tylko taki obrazek

piesek szedł z sielskiej ostrobramską za mną

on wie że żywot krótki