Arkady Fiedler literat, podróżnik, przyrodnik, urodził się
28 listopada 1894 roku w Poznaniu. Całe życie ,, wzywał go świat… ,,, a on odpowiadał swoją przemożną ciekawością i chęcią zgłębienia jego tajników, zrozumieniem praw przyrody i uszanowaniem ich. Jego zamiłowanie do natury i kultury języka polskiego przekazywane było w rodzinie z pokolenia na pokolenie i pielęgnowane ze szczególną troską.
W takiej atmosferze domu rodzinnego została młodemu Fiedlerowi zaszczepiona myśl o pisaniu. Pisarz ukończył szkołę realną w Poznaniu. Studia filozoficzne i przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim przerwała II wojna światowa.
W latach 1918 – 19 brał udział w powstaniu wielkopolskim.
W 1917 roku zadebiutował cyklem wierszy, a w 1926 ukazała się jego pierwsza książka – reportaż z wyprawy „Przez wiry i porohy Dniestru”. Pierwsza, wielka podróż do Brazylii zaowocowała dwoma tytułami
„Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” i „Wśród Indian Koroadów”.
Kolejne urzeczywistnienie marzeń to wyprawa nad Amazonkę w 1933 roku, pięknie opisana w niezwykle popularnej książce „ Ryby śpiewają w Ukajali”.
Trzy lata później podróż do Kanady była źródłem wspaniałej i rozchwytywanej przez czytelników „Kanady pachnącej żywicą”.
Podsumowaniem i docenieniem twórczości autora do roku 1936 była nagroda literacka m. Poznania i Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literackiej.
II wojna światowa zastała pisarza na Tahiti, ale Fiedler szybko przedostał się do Anglii. Tutaj towarzyszył lotnikom, pływał na statkach handlowych. Cały wysiłek i odwagę polskich lotników i marynarzy opisał w „Dywizjonie 303″ i „Dziękuję Ci, kapitanie”. Po wojnie w 1946 roku powrócił do ojczyzny i zamieszkał w Puszczykówku. Nadal wiele podróżował, a po każdej wyprawie dawał upust swojej wyobraźni. Co dwa, trzy lata powstawała kolejna książka. Do najciekawszych należały:
„Gorąca wieś Ambinanitelo”, „Orinoko”, „Wyspa kochających lemurów”, „Dzikie banany”, „Spotkałem szczęśliwych Indian”, „Madagaskar , okrutny czarodziej”, „Piękna , straszna Amazonia”.
Specjalnie dla dzieci i młodzieży były dedykowane „Mały Bizon” i „ Wyspa Robinsona”.
Lata 80 – te obfitowały w książki wspomnieniowo – autobiograficzne, podsumowujące twórczość:
„Mój ojciec i dęby”, „Wiek męski – zwycięski”, „Motyle mego życia”, „Zwierzęta mego życia” i „Kobiety mej młodości”.
Tajemnicą powodzenia książek Fiedlera jest zawarta w nich poznawcza postawa pełna ciekawości wobec świata i zjawisk. Niezwykle plastycznie przekonuje młodego czytelnika, jak piękną rzeczą jest poruszanie się
w tym świecie, gdzie tyle różnych, urzekających form życia i tyle radości . Zaraził pasją podróżowania wielu Polaków. Pokazał im jak realizować marzenia, smakować przygodę, poznawać uroki dalekich lądów.
W dzisiejszym świecie książki Arkadego Fiedlera nadal pobudzają wyobraźnię, a ponad to nabrały nowy walor, pokazują świat , który już przeminął. W książkach pisarza wszystko pozostanie nietknięte, takie jakie On to zobaczył.
Siódmego marca 1985 roku wyruszył w swoją ostatnią życiową podróż.
Zapraszamy na stronę internetową: www.fiedler.pl