3a i 3b w Szreniawie

20 września br. uczniowie klas 3a i 3b wzięli udział w warsztatach „Jesień na wsi” w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Zajęcia były związane ze zbiorem zbóż, jego tradycyjną obróbką oraz przetwórstwem płodów rolnych na zimowe zapasy.

3a i 3b w Szreniawie

Liczne stanowiska interaktywne i pokazy przybliżyły dzieciom wszelkie jesienne prace gospodarskie związane ze zbiorami i przygotowaniami do zimy. Każdy  mógł spróbować własnych sił i wziąć udział w jesiennych wiejskich zajęciach, takich jak:   młócenie cepami, młocarniami ręcznymi i mechanicznymi,   czyszczenie ziarna za pomocą wialni i sit,  przemiał ziarna na żarnach i śrutownikach,  ocena jakości nasion w  laboratorium,   parowanie soków i wyrób kompotów,  suszenie owoców, warzyw, ziół i grzybów,   kiszenie ogórków i kapusty.

Po zajęciach wszyscy zadowoleni i pełni emocji  wrócili do szkoły.